A tevékenységemmel segítem, és a mindennapi életem során is kiemelten fontosnak tartom a zero waste szemléletet. Szerencsére már hazánkban is egyre többen, tudatosan figyelünk arra, hogy minél kevesebb szemetet termeljünk. Azt a sok okosságot nem én találtam ki, azért bújtam az internetet, hogy tematizálva ötleteket nyújthassak számotokra. Nem titkolt szándékom minél többeteket aktív „hívővé tenni” a hulladékmentes és upcycling életmód iránt.

Mit is jelent a hulladékmentes, vagyis zero waste törekvés?

Röviden: Minimálisra csökkentsük a mindennapok során keletkező hulladék és szemét mennyiségét. Amit pedig nem tudunk elkerülni, az maradjon a körforgásban, hasznosuljon újra, biztosítva ezzel az élhető jövőnket. A teljesen hulladék menetes állapot elérése lehetetlen, viszont a szokásaink átalakításával egyre kevesebb hulladékot és szemetet termelhetünk úgy, hogy ez ne igényeljen tőlünk extra időt, energiát és pénzt. Fontos, hogy a hulladékmentes életmód elérése egy törekvés, nem pedig egy állapot!

Milyen előnyökkel jár a hulladékmentes életmód?

Egészségesebb étkezés: a csomagolt, félkész és gyors ételek minimalizálására törekszel, ezért előnyben részesíted a csomagolásmentes és hulladékszegény ételeket. Ezeket pedig a legtöbb esetben csak frissen tudod megvásárolni.

Pénzt takarítasz meg: a hulladékmentesség alapja, hogy kevesebbet fogyasztasz, többet készítesz saját kezűleg (ételt, kozmetikumot, stb.), addig használod a meglévő eszközeidet amíg lehet és megjavítod ezeket ha arra van szükség. Ezekkel pedig mind-mind rengeteg pénzt spórolsz magadnak. Ez az életmód nem drága – épp ellenkezőleg, kifejezetten olcsóbb!

Környezettudatos: a hulladék sok környezetvédelmi témával összefügg, könnyű csökkenteni a mennyiségét és ezzel párhuzamosan a mindennapokban előnyökre szert tenni általa (több pénzre, időre, egyszerűbb életvitelre, stb.). 

Több időt nyersz: ez az életmód abban is segít, hogy ne a tárgyak uraljanak téged, hanem te uralhasd a tárgyaidat, ezen felül pedig összességében egyszerűsíti a mindennapjaidat, így fellélegezhetsz és arra fordíthatod az értékes idődet, amire valójában szeretnéd.

Következő blogomban a környezettudatos vásárláshoz adok tippeket. 

Tarts velem legközelebb is!

További bejegyzések

Fenntartható öltözködés – Tudatos választások a ruhatárban

A tavasz a megújulás időszaka, nemcsak a természetben, hanem a ruhatárunkban is. Április tökéletes arra, hogy átgondoljuk öltözködési szokásainkat, és fenntarthatóbb irányba tereljük őket. De mit is jelent a fenntartható öltözködés, és hogyan valósítható meg a hétköznapokban anélkül, hogy le kellene mondanunk az „új vásárlása” öröméről vagy a változatosságról?

Tovább olvasom »

Karácsonyi csomagolás újragondolva

Sokunk számára az ünnepekre való készülődés fontos része az ajándékvásárlás és az azzal járó öröm, hogy megtaláljuk a tökéletes ajándékot szeretteink számára. Azonban az ajándék kiválasztása csak az első lépés – a csomagolás, az ünnepi hangulat megteremtése, szintén kiemelt szerepet kap az ünnepi készülődés során.

Tovább olvasom »

Milyen táska illik hozzád az alkatod szerint?

Nem tudod, milyen formájú táska illene a testalkatodhoz? 

Mutatok pár példát, amelyek segíthetnek a döntésben!

Előfordult már veled is, hogy vettél egy gyönyörű táskát, de amikor megnézted magad a tükörben nem úgy festett az összkép, ahogyan azt elképzelted?

Tovább olvasom »

8 millió tonna…

Hétköznapi ember számára felfoghatatlan mennyiség.

Miből van ennyi?

Csak az Európai Unióban évente 8 millió tonna textilhulladék keletkezik. Nem csak használt ruhaneműk, de lepedők, szőnyegek, függönyök, kárpitok és még hosszan sorolhatnánk.

Tovább olvasom »

Recycling és upcycling. Mi a különbség?

Az upcycling során a fenti problémák egy része kiiktatható, mivel többnyire a helyben keletkező hulladékok, kézzel történő átalakítása révén, nagyobb értéket képviselő új termék keletkezik, mindez az ipari folyamatok elkerülése mellett.

Tovább olvasom »

Zero waste – Hulladékcsökkentés és a vásárlás II. rész

A legtöbben elindulunk vásárolni, mert kell. Majd az üzletben szembe találkozunk sok olyan dologgal, amiről úgy gondoljuk, kell. Aztán otthon kiderül, hogy mégsem kell. 

Na jó, ezt azért kicsit leegyszerűsítettem…

Tudatossággal már a vásárlás során keletkezett hulladék mennyisége (a háztartási hulladék nagy része innen származik) is jelentősen csökkenthető.

Tovább olvasom »

Minden jog fenntartva 2024 Nagy Márta UPcycling

Webhely tulajdonosa: Nagy Márta

Cím: 6635 Szegvár, Deák Ferenc u. 4.

Adószám: 53629625-1-26