Ma már mindenki számára ismert a recycling, azaz újrahasznosítás. 

Ipari folyamatok révén, a hulladékból másodalapanyag gyártását jelenti. Azonban ennek hatékonysága ökológiai szempontból igen alacsony. Az ipari szintű újrahasznosítás rengeteg energiát igényel, mindemellett a feldolgozás során keletkező egyéb környezeti károk sem elhanyagolhatóak. Az újrahasznosítás feltétele a szelektív hulladékgyűjtés, amelynek szintén nagyon alacsony a hatékonysága.

Az upcycling során a fenti problémák egy része kiiktatható, mivel többnyire a helyben keletkező hulladékok, kézzel történő átalakítása révén, nagyobb értéket képviselő új termék keletkezik, mindez az ipari folyamatok elkerülése mellett.

Mivel az upcycling folyamatban a hulladék alapanyagában nem történik változás, így helyesebb ebben az esetben az újrahasználat, vagy a továbbhasznosítás kifejezést alkalmazni. Az ilyen jellegű újrahasználat rengeteg területet magában foglal, kezdve a különböző művészeti alkotások elkészítésétől, a használati eszközeink otthoni kreatív vagy új funkcióba történő átalakításán keresztül, egészen az óvodai foglalkozásokon a gyerekek által készített csecsebecsékig. Hétköznapi nyelven megfogalmazva upcyclingnak nevezzük azt a folyamatot, amikor hulladékokból sajátkezűleg új tárgyat, eszközt készítünk. 

Upcycling előnyei

Az értéknövelt újrafelhasználás, azaz upcycling tehát olyan kreatív hulladék felhasználási folyamat, amely során a hulladékból új értéket – használati eszközt, dísztárgyat – teremtünk. 

Az upcycling folyamat során felhasznált alapanyagok származhatnak szinte bármilyen otthoni hulladékból, vagy akár selejtes vagy fölöslegessé vált tárgyakból egyaránt. Az ily módon újragondolt eszközeink további használatával kitolhatjuk azt az időt, amikor már végérvényesen szemétté válnak. 

Ezek értelmében én is egy upcycling vállalkozásnak tartom magam, amire nagyon büszke vagyok. A textilmenhelyem lakói csodás átalakulás után egy teljesen új életet élhetnek. Fantasztikus élmény látni azt is, amikor a megrendelőm szívéhez közel álló textilből alkotott táska milyen hatalmas örömöt szerez. 

ÚJRAFELHASZNÁLÁSRA FEL!

További bejegyzések

Fenntartható öltözködés – Tudatos választások a ruhatárban

A tavasz a megújulás időszaka, nemcsak a természetben, hanem a ruhatárunkban is. Április tökéletes arra, hogy átgondoljuk öltözködési szokásainkat, és fenntarthatóbb irányba tereljük őket. De mit is jelent a fenntartható öltözködés, és hogyan valósítható meg a hétköznapokban anélkül, hogy le kellene mondanunk az „új vásárlása” öröméről vagy a változatosságról?

Tovább olvasom »

Karácsonyi csomagolás újragondolva

Sokunk számára az ünnepekre való készülődés fontos része az ajándékvásárlás és az azzal járó öröm, hogy megtaláljuk a tökéletes ajándékot szeretteink számára. Azonban az ajándék kiválasztása csak az első lépés – a csomagolás, az ünnepi hangulat megteremtése, szintén kiemelt szerepet kap az ünnepi készülődés során.

Tovább olvasom »

Milyen táska illik hozzád az alkatod szerint?

Nem tudod, milyen formájú táska illene a testalkatodhoz? 

Mutatok pár példát, amelyek segíthetnek a döntésben!

Előfordult már veled is, hogy vettél egy gyönyörű táskát, de amikor megnézted magad a tükörben nem úgy festett az összkép, ahogyan azt elképzelted?

Tovább olvasom »

8 millió tonna…

Hétköznapi ember számára felfoghatatlan mennyiség.

Miből van ennyi?

Csak az Európai Unióban évente 8 millió tonna textilhulladék keletkezik. Nem csak használt ruhaneműk, de lepedők, szőnyegek, függönyök, kárpitok és még hosszan sorolhatnánk.

Tovább olvasom »

Recycling és upcycling. Mi a különbség?

Az upcycling során a fenti problémák egy része kiiktatható, mivel többnyire a helyben keletkező hulladékok, kézzel történő átalakítása révén, nagyobb értéket képviselő új termék keletkezik, mindez az ipari folyamatok elkerülése mellett.

Tovább olvasom »

Zero waste – Hulladékcsökkentés és a vásárlás II. rész

A legtöbben elindulunk vásárolni, mert kell. Majd az üzletben szembe találkozunk sok olyan dologgal, amiről úgy gondoljuk, kell. Aztán otthon kiderül, hogy mégsem kell. 

Na jó, ezt azért kicsit leegyszerűsítettem…

Tudatossággal már a vásárlás során keletkezett hulladék mennyisége (a háztartási hulladék nagy része innen származik) is jelentősen csökkenthető.

Tovább olvasom »

Minden jog fenntartva 2024 Nagy Márta UPcycling

Webhely tulajdonosa: Nagy Márta

Cím: 6635 Szegvár, Deák Ferenc u. 4.

Adószám: 53629625-1-26