Hétköznapi ember számára felfoghatatlan mennyiség.
Miből van ennyi?
Csak az Európai Unióban évente 8 millió tonna textilhulladék keletkezik. Nem csak használt ruhaneműk, de lepedők, szőnyegek, függönyök, kárpitok és még hosszan sorolhatnánk. E mennyiségnek jelenleg csupán egyötödét hasznosítják újra. A többi szeméttelepeken végzi vagy simán elégetik. Ehhez a tendenciához a fast fashion is jelentősen hozzájárul.
Miért van ez így, hogyan változtathatnánk a helyzeten?
Törekvések vannak, főleg a nagyobb textiltermék gyártók kísérleteznek az újrafelhasználás lehetőségeivel kapcsolatban.
Miért jelent komoly kihívást a textilek újrahasznosítás?
Mert tudjuk, hogy a textileket megfestik, emellett egyéb kémiai, gyakran vízálló anyagokat is használnak gyártásuk során. Különböző anyagokat tartalmazhatnak, például fémet, vagy műanyagot
Tehát az első lépés a hulladék megfelelő szétválogatása, amiből másodlagos nyersanyagot tudnak előállítani.
Miből lesz a cserebogár?
Poliészterből a mérnökök képesek voltak olyan savakat kivonni, melyeket később műanyag előállításához lehet felhasználni.
És ez még nem minden…
A pamutból glükózszirupot vonnak ki, amit bioetanollá alakítanak.
A gyapjúból fehérjét nyernek, amit aztán gyantaként hasznosíthatnak a faanyagokban használt mérgező formaldehid helyett.
Természetesen a nagyon tudományos felhasználás mellett, jól működik a textilek /ruhák újrafelhasználása. Sokan nagyon szívesen látogatjuk a túrkálókat, ahol garantáltan egyedi darabokhoz juthatunk. Ezzel a „módszerrel” még egy kicsit „életben tarthatjuk a ruhákat”.
Mindenkit arra bíztatok, hogy tudatos vásárlással, inkább a minőségibb, fenntarthatóbb darabokat válassza!