A legtöbben elindulunk vásárolni, mert kell. Majd az üzletben szembe találkozunk sok olyan dologgal, amiről úgy gondoljuk, kell. Aztán otthon kiderül, hogy mégsem kell. 

Na jó, ezt azért kicsit leegyszerűsítettem…

Tudatossággal már a vásárlás során keletkezett hulladék mennyisége (a háztartási hulladék nagy része innen származik) is jelentősen csökkenthető. 

Először nézzük meg azokat az eseteket, amikor lehet, hogy nem is kell vásárolnunk…

1.Szükségem van rá? Vagy inkább „Köszönöm, nem kérem!”?

Mielőtt vásárolni indulsz, gondold végig, hogy valóban szükséged van-e a kinézett termékre, csomagolásra (ami a termék megvásárlásával együtt járhat). Tudsz-e nélküle élni, valóban fontos-e? A hulladék nélküli életmód első és legfontosabb szabálya a visszautasítás (refuse).

A nem vásárlásnak ugyanis több előnye is van, amit akkor élünk meg, amikor a zero waste első szabálya (refuse) alapján hozunk meg egy döntést.

A visszautasítással elérjük, hogy

  • pénzünknél maradunk;
  • a vásárlásra szánt időt hasznosabb programra tudjuk költeni;
  • környezettudatos döntésünk boldogabbá és elégedettebbé tesz bennünket;
  • nem lesz lelkiismeretfurdalásunk;
  • az életünk egyszerűbbé, és nyugodtabbá válik, mivel nem fog nyomasztani minket a vásárlás kényszere;
  • a fölösleges dolgok felhalmozása megszűnik, így a lakóterünk is könnyebben tisztán tarthatóvá válik

2. Vásároljunk otthonról! Itt nem az internet adta lehetőségekre gondolok!

Még a saját lakásunk is kincseket rejthet. Az otthon megtalálható eszközeink továbbhasználatával pedig elkerülhetjük a fölösleges vásárlásokat.

Mielőtt vásárolnánk előtte inkább nézzünk szét otthon. Van-e otthon egy másik eszköz, ami a szükségest kiválthatná, akár átalakítással, akár javítással, akár egyszerűsítéssel. Rengeteg olyan szinte elfelejtett dolog lapul az otthonok nagy részében, amiket valaha egyszer megvásároltunk, vagy ajándékba kaptunk, de alig vagy soha nem használtuk, mert nem éreztük szükségesnek. Az ilyen elfelejtett eszközök könnyen kisegíthetnek bennünket egy-egy “szorult” helyzetből.

pl.:a befőttesüvegek használhatóak pohárnak, locsolókannának szobanövényekhez, ceruzatartónak, növény gyökereztető edénynek, ételhordónak, fagyasztódoboznak, vázának, tisztítószer tárolónak, csecsebecsék tartójának, perselynek.

3. Kérni vagy kölcsönkérni nem ciki!

A kölcsönzés rendszere nagyon hasznos intézmény, amelynek segítségével a fölösleges vásárlások száma jelentősen csökkenthető.

Miért jó ha kölcsönkérünk, kölcsönzünk?

  • nem szükséges fölöslegesen vásárolni;
  • csökken általa a fölösleges termelés, így a termeléssel, szállítással és fogyasztással együtt járó környezeti terhelés is;
  • nem foglalja a helyet az otthonunkban;
  • a fenntartásukra szánt időt és pénzt megspórolhatjuk;

összességében csökkenti az ökológiai lábnyomot.

4. Keressük a használtat!

A használt termék nem feltétlenül jelent használhatatlant.

Rengeteg fórum van, amit érdemes kihasználni, ha valamit célzottan keresünk. Hátránya lehet, hogy amikor éppen sürgősen szükségünk van egy termékre, eszközre, akkor nem biztos, hogy pont az megtalálható lesz használtan. Ezért a használt termékek vásárlásánál mindig érdemes figyelembe venni, hogy időbe telhet, amíg megtaláljuk amit keresünk.

Ökológiai szempontból a használt termékek beszerzése is hatékony megoldás, mivel a vásárlásunk nem lesz egy újabb termelési folyamat eredménye, hiszen az adott terméket már korábban legyártották. Azaz az ökológiai lábnyoma is jelentősen kisebb lesz ennek a fajta vásárlásnak. Nem elhanyagolható szempont az árfaktor sem. A használt termékek általában sokkal olcsóbban megkaphatóak, mint az eredeti bolti ár.

Amikor a vásárlás mégis elkerülhetetlen…

Mindig írj bevásárlólistát!

A bevásárlólista elkészítése az egyik leghasznosabb módja annak, hogy az impulzusvásárlásokat elkerüljük.

  • A bevásárlólistát mindig azután készítsd el, miután “otthonról” bevásároltál. 
  • Ha élelmiszereket kell vásárolnod, akkor sose éhesen tedd azt!

Mindig ragaszkodj a listán szereplő termékekhez!

Bízom abban, hogy sikerült néhány tippet adnom a „környezetkímélő bevásárlásaidhoz”.

További bejegyzések

Fenntartható öltözködés – Tudatos választások a ruhatárban

A tavasz a megújulás időszaka, nemcsak a természetben, hanem a ruhatárunkban is. Április tökéletes arra, hogy átgondoljuk öltözködési szokásainkat, és fenntarthatóbb irányba tereljük őket. De mit is jelent a fenntartható öltözködés, és hogyan valósítható meg a hétköznapokban anélkül, hogy le kellene mondanunk az „új vásárlása” öröméről vagy a változatosságról?

Tovább olvasom »

Karácsonyi csomagolás újragondolva

Sokunk számára az ünnepekre való készülődés fontos része az ajándékvásárlás és az azzal járó öröm, hogy megtaláljuk a tökéletes ajándékot szeretteink számára. Azonban az ajándék kiválasztása csak az első lépés – a csomagolás, az ünnepi hangulat megteremtése, szintén kiemelt szerepet kap az ünnepi készülődés során.

Tovább olvasom »

Milyen táska illik hozzád az alkatod szerint?

Nem tudod, milyen formájú táska illene a testalkatodhoz? 

Mutatok pár példát, amelyek segíthetnek a döntésben!

Előfordult már veled is, hogy vettél egy gyönyörű táskát, de amikor megnézted magad a tükörben nem úgy festett az összkép, ahogyan azt elképzelted?

Tovább olvasom »

8 millió tonna…

Hétköznapi ember számára felfoghatatlan mennyiség.

Miből van ennyi?

Csak az Európai Unióban évente 8 millió tonna textilhulladék keletkezik. Nem csak használt ruhaneműk, de lepedők, szőnyegek, függönyök, kárpitok és még hosszan sorolhatnánk.

Tovább olvasom »

Recycling és upcycling. Mi a különbség?

Az upcycling során a fenti problémák egy része kiiktatható, mivel többnyire a helyben keletkező hulladékok, kézzel történő átalakítása révén, nagyobb értéket képviselő új termék keletkezik, mindez az ipari folyamatok elkerülése mellett.

Tovább olvasom »

Zero waste – Hulladékcsökkentés és a vásárlás II. rész

A legtöbben elindulunk vásárolni, mert kell. Majd az üzletben szembe találkozunk sok olyan dologgal, amiről úgy gondoljuk, kell. Aztán otthon kiderül, hogy mégsem kell. 

Na jó, ezt azért kicsit leegyszerűsítettem…

Tudatossággal már a vásárlás során keletkezett hulladék mennyisége (a háztartási hulladék nagy része innen származik) is jelentősen csökkenthető.

Tovább olvasom »

Minden jog fenntartva 2024 Nagy Márta UPcycling

Webhely tulajdonosa: Nagy Márta

Cím: 6635 Szegvár, Deák Ferenc u. 4.

Adószám: 53629625-1-26