Nemrégiben egy vágyam vált valóra, amikor megismerkedhettem Hajgató Sárával az Ecoprint technika és a növényekkel való festés magyarországi nagykövetével. Bevezetett a természetes anyagokkal való textilfestés varázslatos világába. 

Gyermekkorom óta érdeklődéssel fordulok – kísérletezgetek – a textilfestés és batikolás iránt. A természetes anyagok használata új dimenzióba emeli ezt a tevékenységet. A már kidobásra ítélt textil megújítható, igazán egyedivé és természetessé varázsolható. 

Egy kis érdekesség, elmélet:

Nagyon sok növény képes színezni, ám festőnövénynek mégis azokat nevezzük, amelyek mindezt tartósan teszik. Festőnövényeknek azokat a növényeket nevezzük, amelyekben a nagy mennyiségű színanyagot főzéssel, vagy más eljárással ki lehet vonni, és tartósan meg lehet velük színezni a textíliákat. Tehát a kelmefestés valójában “csak” színezés, és a tartósság érdekében valamilyen egyéb színt megkötő anyagot is használni kell. Ezek régi gyakorlat szerint textilek festése során különböző fémsók (timsó) és fémvegyületek lehetnek, mint pl. a vasgálic.

Természetes színező anyagokkal csak és kizárólag természetes anyagokat festünk, kelmék esetében tehát állati eredetű gyapjút, szőröket, illetve hernyóselymet, valamint növényi eredetű len, kender- és gyapotszálakat.

A kelmefestésre fel!

Na de mivel? 

Számomra a legkézenfekvőbb megoldásnak a nyár végén éppen virágzó aranyvessző mutatkozott. 

A határban számtalan helyen találkozni vele. Néhány perces begyűjtés eredménye több csokor aranyvessző. Száritás után is kiválóan használható, ezért érdemes bespájzolni belőle a következő nyárig. 

Az őszi kollekció színeihez kiváló alapot ad az aranyvesszőből kinyerhető sárga (timsó páccal) és olajzöld (vasgáliccal). 

Az első lépések:

Túlságosan különleges felszerelésre nincs szükség, elég a már használaton kívüli zománcos tál, valamint áztatáshoz néhány vödör, illetve műanyag vagy rozsdamentes kanál, néhány hosszú nyelű fakanál.

A textil előkészítése már kicsit hosszadalmasabb. A használt lepedőt kimostam, megfelelő méretű darabokra vágtam. A terv az volt, hogy egyszínű sárgát, és olajzöldet fessek.

Ehhez az anyag egyik felét timsóban, másik felét vasgálicban pácoltam 1 órán át. Közben forró vízben áztattam egy jó nagy csokor aranyvesszőt.

A zöldet nem szerettem volna egyszínűre festeni, ezért shibori technikával hajtogattam, kötöztem a lepedő darabokat.

Először a timsóban pácolt darabokat fürdettem 2 órán át az aranyvesszős forró vízben. Majd csere következett és a vasgálicban pácolt hajtogatott, kötözgetett darabok úszkálhattak.

A vasgálic azonnal méregzölddé változtatta a vizet. Majd újabb várakozás következett.

Alapos öblítés után vált láthatóvá a végeredmény (egyszínű sárga és mintás zöld darabok).

A sárgával további terveim volta, mégpedig levélnyomdás díszítés.

A nyomdázáshoz könnyen és gyorsan megtaláltam az utcánkban a megfelelő leveleket. Egy kis textilfesték és némi kreativitás után megszülettek a táska motívumai.

„Rövid kis előkészítés után” már csak a kiegészítő anyagokat kellet válogatnom a textilmenhelyemről, kiszabni és megvarrni az őszi kollekció darabjait. 

További bejegyzések

Fenntartható öltözködés – Tudatos választások a ruhatárban

A tavasz a megújulás időszaka, nemcsak a természetben, hanem a ruhatárunkban is. Április tökéletes arra, hogy átgondoljuk öltözködési szokásainkat, és fenntarthatóbb irányba tereljük őket. De mit is jelent a fenntartható öltözködés, és hogyan valósítható meg a hétköznapokban anélkül, hogy le kellene mondanunk az „új vásárlása” öröméről vagy a változatosságról?

Tovább olvasom »

Karácsonyi csomagolás újragondolva

Sokunk számára az ünnepekre való készülődés fontos része az ajándékvásárlás és az azzal járó öröm, hogy megtaláljuk a tökéletes ajándékot szeretteink számára. Azonban az ajándék kiválasztása csak az első lépés – a csomagolás, az ünnepi hangulat megteremtése, szintén kiemelt szerepet kap az ünnepi készülődés során.

Tovább olvasom »

Milyen táska illik hozzád az alkatod szerint?

Nem tudod, milyen formájú táska illene a testalkatodhoz? 

Mutatok pár példát, amelyek segíthetnek a döntésben!

Előfordult már veled is, hogy vettél egy gyönyörű táskát, de amikor megnézted magad a tükörben nem úgy festett az összkép, ahogyan azt elképzelted?

Tovább olvasom »

8 millió tonna…

Hétköznapi ember számára felfoghatatlan mennyiség.

Miből van ennyi?

Csak az Európai Unióban évente 8 millió tonna textilhulladék keletkezik. Nem csak használt ruhaneműk, de lepedők, szőnyegek, függönyök, kárpitok és még hosszan sorolhatnánk.

Tovább olvasom »

Recycling és upcycling. Mi a különbség?

Az upcycling során a fenti problémák egy része kiiktatható, mivel többnyire a helyben keletkező hulladékok, kézzel történő átalakítása révén, nagyobb értéket képviselő új termék keletkezik, mindez az ipari folyamatok elkerülése mellett.

Tovább olvasom »

Zero waste – Hulladékcsökkentés és a vásárlás II. rész

A legtöbben elindulunk vásárolni, mert kell. Majd az üzletben szembe találkozunk sok olyan dologgal, amiről úgy gondoljuk, kell. Aztán otthon kiderül, hogy mégsem kell. 

Na jó, ezt azért kicsit leegyszerűsítettem…

Tudatossággal már a vásárlás során keletkezett hulladék mennyisége (a háztartási hulladék nagy része innen származik) is jelentősen csökkenthető.

Tovább olvasom »

Minden jog fenntartva 2024 Nagy Márta UPcycling

Webhely tulajdonosa: Nagy Márta

Cím: 6635 Szegvár, Deák Ferenc u. 4.

Adószám: 53629625-1-26