Hétköznapi ember számára felfoghatatlan mennyiség.

Miből van ennyi?

Csak az Európai Unióban évente 8 millió tonna textilhulladék keletkezik. Nem csak használt ruhaneműk, de lepedők, szőnyegek, függönyök, kárpitok és még hosszan sorolhatnánk. E mennyiségnek jelenleg csupán egyötödét hasznosítják újra. A többi szeméttelepeken végzi vagy simán elégetik. Ehhez a tendenciához a fast fashion is jelentősen hozzájárul.

Miért van ez így, hogyan változtathatnánk a helyzeten?

Törekvések vannak, főleg a nagyobb textiltermék gyártók kísérleteznek az újrafelhasználás lehetőségeivel kapcsolatban. 

Miért jelent komoly kihívást a textilek újrahasznosítás?

Mert tudjuk, hogy a textileket megfestik, emellett egyéb kémiai, gyakran vízálló anyagokat is használnak gyártásuk során. Különböző anyagokat tartalmazhatnak, például fémet, vagy műanyagot 

Tehát az első lépés a hulladék megfelelő szétválogatása, amiből másodlagos nyersanyagot tudnak előállítani. 

Miből lesz a cserebogár?

Poliészterből a mérnökök képesek voltak olyan savakat kivonni, melyeket később műanyag előállításához lehet felhasználni.

És ez még nem minden…

A pamutból glükózszirupot vonnak ki, amit bioetanollá alakítanak. 

A gyapjúból fehérjét nyernek, amit aztán gyantaként hasznosíthatnak a faanyagokban használt mérgező formaldehid helyett.

Természetesen a nagyon tudományos felhasználás mellett, jól működik a textilek /ruhák újrafelhasználása. Sokan nagyon szívesen látogatjuk a túrkálókat, ahol garantáltan egyedi darabokhoz juthatunk. Ezzel a „módszerrel” még egy kicsit „életben tarthatjuk a ruhákat”.

Mindenkit arra bíztatok, hogy tudatos vásárlással, inkább a minőségibb, fenntarthatóbb darabokat válassza!

További bejegyzések

Fenntartható öltözködés – Tudatos választások a ruhatárban

A tavasz a megújulás időszaka, nemcsak a természetben, hanem a ruhatárunkban is. Április tökéletes arra, hogy átgondoljuk öltözködési szokásainkat, és fenntarthatóbb irányba tereljük őket. De mit is jelent a fenntartható öltözködés, és hogyan valósítható meg a hétköznapokban anélkül, hogy le kellene mondanunk az „új vásárlása” öröméről vagy a változatosságról?

Tovább olvasom »

Karácsonyi csomagolás újragondolva

Sokunk számára az ünnepekre való készülődés fontos része az ajándékvásárlás és az azzal járó öröm, hogy megtaláljuk a tökéletes ajándékot szeretteink számára. Azonban az ajándék kiválasztása csak az első lépés – a csomagolás, az ünnepi hangulat megteremtése, szintén kiemelt szerepet kap az ünnepi készülődés során.

Tovább olvasom »

Milyen táska illik hozzád az alkatod szerint?

Nem tudod, milyen formájú táska illene a testalkatodhoz? 

Mutatok pár példát, amelyek segíthetnek a döntésben!

Előfordult már veled is, hogy vettél egy gyönyörű táskát, de amikor megnézted magad a tükörben nem úgy festett az összkép, ahogyan azt elképzelted?

Tovább olvasom »

8 millió tonna…

Hétköznapi ember számára felfoghatatlan mennyiség.

Miből van ennyi?

Csak az Európai Unióban évente 8 millió tonna textilhulladék keletkezik. Nem csak használt ruhaneműk, de lepedők, szőnyegek, függönyök, kárpitok és még hosszan sorolhatnánk.

Tovább olvasom »

Recycling és upcycling. Mi a különbség?

Az upcycling során a fenti problémák egy része kiiktatható, mivel többnyire a helyben keletkező hulladékok, kézzel történő átalakítása révén, nagyobb értéket képviselő új termék keletkezik, mindez az ipari folyamatok elkerülése mellett.

Tovább olvasom »

Zero waste – Hulladékcsökkentés és a vásárlás II. rész

A legtöbben elindulunk vásárolni, mert kell. Majd az üzletben szembe találkozunk sok olyan dologgal, amiről úgy gondoljuk, kell. Aztán otthon kiderül, hogy mégsem kell. 

Na jó, ezt azért kicsit leegyszerűsítettem…

Tudatossággal már a vásárlás során keletkezett hulladék mennyisége (a háztartási hulladék nagy része innen származik) is jelentősen csökkenthető.

Tovább olvasom »

Minden jog fenntartva 2024 Nagy Márta UPcycling

Webhely tulajdonosa: Nagy Márta

Cím: 6635 Szegvár, Deák Ferenc u. 4.

Adószám: 53629625-1-26